Pisary20.pl

rezerwuj teraz!

Życzymy Państwu udanego pobytu!

Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszym domu będzie pełen relaksu, niezapomnianych chwil i odkrywania uroków okolicy.

Dziękujemy za zaufanie,

Adam & Joanna

Nasz dom...

Dom stoi na działce o powierzchni ponad 2000 m2. Teren jest w całości ogrodzony i przylega do bocznej asfaltowej drogi. Do wejścia domu prowadzi długi ganek.

Na dole znajduje się przestronny korytarz, salon, kuchnia z jadalnią, łazienka z prysznicem i dwuosobowa sypialnia. Z jadalni jest możliwość przejścia na taras, który znajduje się na tyłach domu od strony południowej.

Taras zadaszony jest odsłanianą pergolą. Przy tarasie postawiony jest duży betonowy grill. W ogrodzie wyznaczone jest otwarte palenisko do organizowania ognisk. Całość terenu szczelnie obsadzona jest mieszanymi drzewami, które są domem niezliczonej ilości, ani gatunków ptaków. Występują tu też dość rzadkie, w czarnobrunatnej barwie wiewiórki.

Na piętrze oddajemy do dyspozycji gości dwie trzyosobowe sypialnie i toaletę. Okna w górnych sypialniach skierowane są na wschód i widać z nich Trójmorski Wierch.

o nas - pisary20

Poznaj historię naszego domu

Oddajemy Państwu do wyłącznej dyspozycji nasz dom.
Wybudowany w 1932 roku, przed wojną zamieszkały przez rodzinę lokalnego stolarza, który mieszkał w nim wraz z żoną tkaczką i dwoma synami.

Obok domu stał warsztat i płynęła rzeka młynówka, która napędzała turbinę wodną do maszyn stolarskich, a płynąc dalej napędzała koło młyńskie młyna. Działka z jednej strony sąsiadowała z karczmą (nieistniejąca), a z drugiej z budynkami Straży Granicznej (w całości zachowane).

Obecne granice Polski są dokładnym odwzorowaniem granic niemiecko-czeskich sprzed wojny. Stąd zaraz za obecną polską granicą znajdziemy sieć umocnień i ogromnych bunkrów, zbudowanych w latach 30 ubiegłego wieku.
Istnieją do tej pory i są w większości otwarte dla turystów.

O miejscowości...

Po wojnie dom miał kilku właścicieli, aby w latach 70 ubiegłego wieku stać się plebanią dla pobliskiego kościoła. Ten stan trwał do 2005 roku. W tym roku go kupiliśmy. Przez kolejny rok trwał kapitalny remont i w grudniu 2006 roku spędziliśmy w nim pierwsze święta.

Pisary to maleńka wioska osadzona na samym południowym końcu Masywu Śnieżnika. Na stałe we wsi mieszka niecałe 100 mieszkańców. To wieś łańcuchowa o długości około 4 km, leżąca w Rowie Górnej Nysy, na granicy Wysoczyzny Międzylesia, na wysokości około 510–570 m n.p.m.

Pisary (ówcześnie Schreibendorf) powstały w drugiej połowie XVI wieku na terenie dóbr międzyleskich. W roku 1787 było tu 97 domów, w tym szkoła i młyn wodny, w miejscowości funkcjonowały 24 warsztaty płóciennicze. W pierwszej połowie XIX wieku wieś była ośrodkiem tkactwa, w roku 1840 były w niej 107 domów, kościół, szkoła katolicka, 2 młyny wodne, olejarnia i gorzelnia. Pod koniec stulecia Pisary stały się popularne wśród turystów udających się na Trójmorski Wierch i na Śnieżnik.